IRA - ניהול חסכון אישי

לוגו פורום החוסכים לפנסיה בישראל
ראשי
מי אנחנו
למה פנסיה?
מושגים בפנסיה וגמל
דמי הניהול
ניהול השקעות
אובייקטיביות בייעוץ
אגח קונצרניות, ועדת חודק, תספורות
המודל הצ'יליאני
ניהול אישי IRA
קישורים
להצטרפות
לתרומה פורום החוסכים לפנסיה

קופות גמל בניהול אישי הן אופציה לאנשים לנהל בעצמם את השקעת כספי החסכון הפנסיוני שלהם. בחו"ל הדבר מכונה Individual Retirement Account) IRA). שרות זה מאפשר לחוסך מצד אחד להנות מהטבות המס על הפקדות כסף לקופות גמל ו/או קרנות השתלמות, ומצד שני לשלוט באופן השקעת הכספים, אם באופן אישי או באמצעות מנהל תיקים שפועל ע"פ הנחיות החוסך, ואולי גם לחסוך באופן יחסי חלק מדמי הניהול.

מתי זה ניתן? בישראל זה ניתן לכספי קרן השתלמות, כספי חסכון פנסיוני של עצמאיים וכספי קופות גמל נזילים (כלומר, כספים שהופקדו כאשר ניתן היה למשוך תוך 5-15 שנה וכעת ניתן למשכם). לעומת זאת, עדיין לא ניתן להעביר לניהול אישי בשלב זה כספי גמל של שכירים (אם כי דבר זה עשוי להשתנות בקרוב), ביטוחי מנהלים או קרנות פנסיה.

יתרונות בניהול אישי: שליטה בניהול הכספים, יכולת התאמת רמת הסיכון למועד הצפוי למשיכת הכספים, יכולת מימוש תפיסת השקעות אישית או אידיאולוגיה אישית בהשקעה, אפשרות ניהול אינטגרטיבית של חסכון פנסיוני או קרן השתלמות יחד עם תיק השקעות רגיל בראייה כוללת, או ע"י מנהל השקעות אישי. הורדת דמי הניהול לעומת ברירת המחדל של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות.
כמו כן זה יכול לעניין משקיעים אקטיביסטים המעוניינים להשתתף באסיפות בעלי מניות או מחזיקי אג"ח של החברות בהן הם מושקעים, או בהצבעות שלהם, ולא להותיר לגופים המוסדיים לעשות זאת בשבילם.

מה החסרונות בניהול אישי? אנשים בעלי חוסר ידע או מקצועיות בהשקעה, יכולים להשקיע בהשקעות בסיכון גבוה מבלי להיות מודעים לכל ההשלכות, או בפיזור לא מספיק של ההשקעות, ולהגדיל את הסיכון בתיק מעל הרצוי. בנוסף, אנשים שלא עוסקים בתחום ההשקעות באופן קבוע, יידרשו להקדיש לכך הרבה מזמנם כדי לבדוק אופציות השקעה באופן מעמיק.
מצד שני, ניתן לקחת מנהל תיקים או גוף השקעות ולבקש מהם לנהל עבור הלקוח את החסכון הפנסיוני או קרן ההשתלמות, לפי מדיניות השקעות שנקבעת בתיאום עם הלקוח. בשיטה זו החסכון בדמי ניהול עלול להתקזז עם עלות מנהל ההשקעות, אולם ללקוח יש השפעה טובה יותר על אופן ניהול הכספים.

אם אני לא מבין/ה בזה ולא רוצה לקחת מנהל תיקים? אם עדיין רוצים לשמור על השליטה והניהול האישי, ולא לשלם דמי ניהול למנהל תיקים או כמובן למנהלי ההשקעות של קופת גמל, ניתן לאמץ אסטרטגיית השקעה פסיבית באמצעות תעודות סל - ראו שיטה מומלצת להשקעה פסיבית.
בחלק מהמקרים יש לשקול את הכדאיות של ניהול הכספים בקופת גמל בניהול אישי לעומת קרן פנסיה - בקרן פנסיה אמנם אין ניהול אישי, אך 30% מהכספים מושקעים באג"ח ממשלתיות מיועדות בריבית גבוהה מריבית השוק, ודמי הניהול מצבירה לא עולים על 0.5% לשנה מהכספים.

אילו מגבלות קיימות על כך? יש נכסים שקופות אישיות מנועות מהשקעה בהן. ניתן לקנות רק ניירות ערך סחירים דרך הבורסות ולא מחוץ להן. כתוצאה מכך, למשל, לא ניתן לקנות באופן ישיר נדל"ן מניב להשכרה, או להשקיע בחברות Start-Up. מותר להשקיע רק בנכסים סחירים בישראל או במדינת חוץ מאושרת, לא ניתן לקנות אופציות Call בכלל, ואופציות Put רק עד 5% מהתיק, ולא ניתן לבצע מכירה בחסר (short). לא ניתן להשקיע יותר מ-10% בחברה אחת. כמו כן לא ניתן להשקיע במוצרים מובנים.

כיצד זה מתבצע? בישראל כיום שני בתי השקעות שנותנים שירותי ניהול אישי של קופות גמל וקרנות השתלמות, תוך שמירה על הטבות המס:
הדס-ארזים - טלפון 2778* (כיום חלק מבית ההשקעות הלמן-אלדובי)
מיטב בית השקעות - טלפון 3366*
יש ליצור קשר עם אחד הגופים, ולפתוח שם קופת IRA ולהפקיד או להעביר את הכספים. במקרה של הדס-ארזים, ייפתח חשבון בנק ייעודי במזרחי-טפחות, שהחוסך או נציג מטעמו יקבל גישה אליו. במקרה של מיטב, הניהול ייעשה באמצעות חשבון השקעות במערכת Ordernet.
בתי ההשקעות בדרך-כלל מתנים הסדר זה בגובה מינימלי של התיק הקיים, לדוגמא 100,000 ש"ח. רוב פעילות ההשקעה מתבצעת דרך האינטרנט. אסורה ההשקעה בנכסים לא סחירים, במוצרים מובנים, או השקעה בחברה בודדת מעל 10% חשיפה מיתרת החשבון.

כמה זה עולה? בתי ההשקעות גובים דמי ניהול על השרות, המקסימום המותר בחוק הוא כיום 2% לשנה, אולם בפועל על IRA גובים פחות מאחוז אחד לשנה - נתון למשא ומתן. בנוסף, חשבון ההשקעות מחויב על שירותי הברוקראז' - ניהול תיק ניירות הערך, פעולות קנייה ומכירה - עלויות אלה קיימות גם בקופת גמל "רגילה" אולם הלקוח אינו רואה אותן כי הן נספגות ברווחים או הפסדים של תיק ההשקעות. כאן לעומת זאת הלקוח רואה את החיובים בחשבון.

מה התחדש לאחרונה בעניין? הראל פרימק, איש היי-טק, הגיש עתירה לבג"ץ (בג"ץ 6662/12) בדרישה לנהל בעצמו גם כספי חסכון פנסיוני שהופרשו לו בתור שכיר (ולא רק עצמאי כפי שניתן כיום). אנו הבענו תמיכה בעתירה זו. ב-15 ביולי 2013 פירסם האוצר טיוטת תקנות, המרחיבה את זכות הניהול העצמי גם לשכירים שצברו כבר בנוסף לקופה המדוברת חסכון של מיליון ש"ח בקרן קצבתית, או למקבלי קצבאות שיש להם כבר בנוסף קצבה מינימלית של 4,000 ש"ח לחודש, וכמו כן לשכירים המעוניינים בהקעה פסיבית במדדים באמצעות תעודות-סל.

לתקנות הקיימות:
תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (קופת גמל בניהול אישי), התש"ע-2009

לטיוטת התקנות החדשות שפורסמו ב-15.7.13:
למכתב נלווה:
תקנות הפיקוח על פיננסיים (קופות גמל)(קופת גמל בניהול אישי)(תיקון), התשע"ג-2013

ראו גם:
לקחת אחראיות על ניהול הכספים הפנסיוניים שלנו או במילה אחת: IRA (גלובס 12.12.10)
המדריך השלם: כך תנהלו את קופת הגמל לבד - ותחסכו עמלות במאות אלפי שקלים (TheMarker 8.1.12)
מה עלה בגורל מסלולי החיסכון האישי של קופות הגמל? (גלובס 5.3.13)
החוסכים יוכלו לנהל את השקעות הפנסיה בעצמם (כלכליסט 16.7.13)